21 let Svazku Krkonoše. Na prahu třetího desetiletí.
Pod mottem „Krkonoše jedinečné navenek, přátelské uvnitř“ se certifikovaná destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše, Krkonoše – svazek měst a obcí, se hrdě ohlíží za dvaceti lety, resp. jednadvaceti lety své užitečné činnosti.
Na prahu dalšího desetiletí etapy veřejně prospěšných projektů na podporu turismu a aktivit v oblasti regionálního rozvoje v území předseda Svazku Ing. Jan Sobotka uvádí: „Rád bych zmínil podstatné sdělení, a to finanční stabilizaci Svazku, kterou jsme dosáhli mj. navýšenými členskými příspěvky. Svazek se nadechl a já věřím, že nám zůstanou svým spolufinancováním nakloněny i oba kraje Liberecký i Královéhradecký. Po pandemické situaci ale těžko předjímat, jak na tom budou krkonošští podnikatelé, kteří nás podporují příspěvky do Fondu cestovního ruchu Krkonoš.
Rád bych všem dosavadním partnerům, ať už z řad jednotlivců, podnikatelských subjektů, firem nebo státní správy, poděkoval za vstřícnou vzájemnou spolupráci.
Společně vykonaná díla jsou hmatatelná a užitečná. Vydržme, pevně věřím, že se po těžkém období pandemie se brzy dostaneme do příznivého života běhu,“ uvedl Jan Sobotka.
Na 18. června 2021 je naplánována Valná hromada Svazku Krkonoše v Rudníku. Při té příležitosti proběhne v odpoledních hodinách setkání nejenom se starosty, ale i partnery a hosty. K tomu Jan Sobotka konkretizuje: „Rozhodli jsme se uspořádat výjezdní zasedání Valné hromady i s malou oslavou. Připomeneme si 21. let od vzniku Svazku, protože před rokem to ze zřejmých důvodů pandemie nebylo možné. K pořádání akce jsme určili Rudník. A já bych se rád zmínil i o vybraném místě v němž budeme, o bývalém pivovaru. Opakované pokusy o záchranu budovy jako stavebně kulturního dědictví se zatím nepodařily.
Jeho ruiny, jako kulturní památku, křísí architekt Josef Smutný se týmem z architektonického studia Ilex design. Je nadšený entuziasta a uvědomuje si mimořádnost objektu, v němž plánuje zajímavá setkávání a pořádání alternativní kultury.
Stavba je to zatím velmi syrová, bez oken, se zrcadlícím se odleskem slunce a jím ozářené bývalé ledárny i dalších jednotlivých provozů, jejichž krásu vidí právě pan architekt. Pro našince stojí za to stavbě věnovat pozornost, prohlédnout si ji a povídat si o ní.
V areálu se po oficiální části Valné hromady pozdržíme, popovídáme, opečeme vuřty a shlédneme drobný hudební program žáků ZUŠ Karla Halíře z Vrchlabí.
Výběrem pivovaru v Rudníku k této akci snad drobně podpoříme projekt, místo i obec, která je členem Svazku a nežije prioritně turismem. To vše má pozitivní atributy k hezkému dni. Těšíme se na setkání se sympatickými, uznalými, moudrými, kreativními lidmi, kteří chtějí zachránit stavbu „za pět minut dvanáct“ a zachovat ji dříve, než si ji „příroda vezme zpátky“.“
Dáša Palátková | novinářka