Bytová politika a bytová výstavba ve Vrchlabí jsou důležitá a ve veřejnosti rezonující témata
Pro každé volební období přijímala volená vrchlabská městská reprezentace vypracovaný materiál zabývající se bytovou politikou a výstavbou, uvedl starosta Jan Sobotka s tím, že pro nadcházející období, plné převratných změn v možnostech bydlení a závratného nárůstu cen, město aktuálně zpracovává nový dokument s výrazně kompletnějším obsahem.
Materiál je rozdělen do několika kapitol, které charakterizují a rozpracovávají: nájemní městské bydlení, jak město přistupuje k vlastním pozemkům, k možné výstavbě městského bytového domu s nájemními byty, jak jako spolumajitel konzultuje výstavbu na pozemcích s dalšími spoluvlastníky, i stavby na pozemcích cizích majitelů, či plány developerů, anebo nákupy nových pozemků. Vedení města chce tímto sdělením mj. ubezpečit obyvatele, že se tématem bydlení intenzivně zabývá. O obsahu matriálu „Bytová politika“ budou hovořit a hlasovat zastupitelé na veřejném březnovém zasedání.
Městských nájemních bytů je dostatek
,K tématu Jan Sobotka připomíná: „Je důležité zopakovat, že město Vrchlabí má, v porovnání s jinými městy, poměrně vysoký počet celkem 762 svých nájemních bytových jednotek. Jsou v různém členění a převažují tzv. sociální nebo startovací byty. Nazývám je tak s ohledem na nízké ceny nájmu, které činí cca 62 Kč/1m2/měsíčně.“
Dále dodává: „Snažíme se, abychom ve všech bytech poskytovali slušný standard, aby byly dobře vybavené, domy opravené, ale to je obrovsky těžká věc. Stávající fond je velký a my opravujeme, co můžeme.
Byly bychom rádi, aby se byty mezi nájemníky více točily, resp. aby se v bytech lidé častěji střídali, což se ale díky nízké ceně nájemného nedaří. Někteří nájemníci sice platí nájem, ale byt osobně neobývají anebo jenom občas. A to je špatně. Při prodlužování nájemních smluv budeme preferovat takové nájemníky, kteří byt trvale obývají, ve městě žijí a pracují.“
Nevylučují v budoucnu stavbu domu na pozemku města, s nájemními byty vhodnými pro mladé lidi nebo rodiny
„Uvažujeme o možné stavbě nového bytového domu s nájemními byty, abychom měli k dispozici pro mladé lidi hezké a moderní bydlení, které by zůstalo v majetku města, ale poskytlo potřebným dobré zázemí,“ komentuje nahlas Jan Sobotka.
Bytová výstavba rodinných domů v několika rovinách
Výstavbu rodinných domů lze rozdělit do několika rovin. Stavba na pozemku města, stavba v lokalitách, které má město ve spoluvlastnictví s dalšími vlastníky, stavby na pozemcích jiných vlastníků a developerské i další projekty.
Vlastní pozemky města a příprava čtrnácti parcel pro rodinné domy
Město Vrchlabí v současné době připravuje projekt výstavby rodinných domů na městském pozemku v lokalitě Kalvárie. Vyprojektuje veřejnou infrastrukturu: silnici, chodníky, vodovod, plynovod, kanalizaci, elektřinu, veřejné osvětlení. A připraví pozemky k rozdělení na jednotlivé stavební parcely (z hlediska velikosti), ale i určitý regulativ v území (jako je např. výška hřebene střechy, velikost objektu a zastavené plochy, umístění vjezdů, parkování.
K tomu Jan Sobotka vysvětluje: „Regulativy jsou z důvodu, aby zastavěná lokalita k něčemu vypadala. Pozemek města je vyprojektován jako celek s veřejnou infrastrukturou, na kterém mají, jak už bylo výše uvedeno, jednotlivé parcely své regulativy, ale také to, že domy budou např. v jedné řadě, podobné výšky, barvy fasády, ale i s důležitým, možná do nějaké míry jednotícím prvkem jako jsou ploty, které se rázem stanou vizuálně dominantní. Ulice musí mít veřejnou zeleň, stromy, aby pěkně vypadala. Připraveno bude 14 parcel pro individuální výstavbu.
Město nejdříve vybuduje infrastrukturu a příjezdovou komunikaci, ať je zřejmé, jak bude celá lokalita vypadat. Mezi tím budou parcelní pozemky nabídnuty k prodeji veřejnou nabídkou. Budeme preferovat takové zájemce, kteří chtějí v domech trvale žít a dají v nabídce vyšší cenu za 1m2. Zvažujeme prodej parcel trvale žijícím obyvatelům a preferujeme ty, kteří by tu měli trvalé bydliště.
S podobným postupem má město svoji zkušenost, když připravovalo a realizovalo výstavbu více než dvaceti rodinných domů za pečovatelskou službou v ulici Nad Berlínem.
Příprava a realizace Kalvárie, jak stavby komunikace, tak prodeje pozemků, by tedy mohly vypuknout již koncem letošního roku.“
Pozemky ve spoluvlastnictví města a dalšího subjektu
„U pozemků v Podhůří v Hartě ulice Dělnická, nebo na Liščím kopci, a v dalších lokalitách, které vlastní město, je třeba koordinovat výstavbu s dalšími vlastníky pozemků. Společně jednáme o dalším postupu. Věřím, že se dohodneme, co a jak s tím, jak bude výsledek vypadat a jak ho budeme nabízet. Z toho plyne, že finále není a nebude rozhodnutím města, protože se musí dohodnout s dalšími vlastníky. Snažíme se i kupovat pozemky pro výstavbu, při dnešních cenách se nám to však moc nedaří,“ uvedl J. Sobotka.
Pozemky jiných vlastníků
„Na Liščím kopci, říkáme tomu LK Jih IV, je louka, která dvacet let leží ladem. Pozemky nemají nutnou veřejnou infrastrukturu, a navíc jsou rozprodány na jednotlivé stavební parcely. Snahou města je domluvit se, aby se vlastníci s městem sdružili a lokalita mohla být společně a k užitku vyřešena.“
Developerské a další projekty
Na území města realizují výstavbu nejenom bytových domů různé developerské firmy. Do takového procesu se město snaží vstupovat s cílem, aby nevznikaly jenom developerské projekty pro přespolní investory, ale i bydlení vhodné pro místní rodiny. K tomu Jan Sobotka doplňuje: „Takový postup se týká všech lokalit ve městě. Město je vždy vlastníkem sousedních pozemků nebo veřejné infrastruktury, na kterou se bude záměr připojovat, a proto se snažíme developerům vysvětlit co je záměrem města, resp. obsahem Územního plánu Vrchlabí. Řešíme, jak veliké parcely by mohly být finančně dostupné, anebo jaké domy by byly vhodné a dostupné. U takových projektů, které nejsou naše a mohlo by se zdát, že jsou čistě developerské, chceme, aby byly kromě pozemků k výstavbě bytových domů, navrhovány také parcely pro rodinné domy.
Všechny projekty se snažíme koordinovat, usměrňovat, aby naplňovaly představy místních lidí a trvale žijících, a nebyly jenom převážně pro rekreační bydlení,“ uzavřel Jan Sobotka.
Jan Sobotka