
Co rezonuje vrchlabským městským úřadem v první čtvrtině roku?
„V úvodu nového roku probíhá na městské úřadě jedno z nejdůležitějších období pro tvorbu rozpočtu,“ sdělil Jan Sobotka.
„Revidujeme investice a konzultujeme výdaje jednotlivých kapitol jako je školství, sociální politika, policie, kultura, aj. Byli osloveni správci kapitol a organizací, aby předložili požadavky. Zásadní podíl práce pak leží na paní Lence Zapadlové, vedoucí finančního odboru, která veškerá data sumarizuje a přijde s návrhem rozpočtu. Ten musí být projednán radou města a především finančním výborem, a s dostatečnou lhůtou zveřejněn. Takže v průběhu ledna a února 2019 zjišťujeme, kolik nám zbylo financí a podle výsledku plánujeme, anebo redukujeme. Finále bude zohledněno v rozpočtu, který bude schvalovat městské zastupitelstvo pravděpodobně 6. března 2019.
Tvorba rozpočtu má svůj procedurální systém v souladu se zákonem o obcích a rozpočtovými pravidly, která obsahují pokyny k tomu, jak s rozpočtem celoročně pracovat a jak se k němu chovat. Je vždy svým způsobem vyvážený, resp. vyrovnaný. Pokud je deficitní, musíme dokládat, jak červená čísla zaplatíme.
V souvislosti s rozpočtem musíme neustále hlídat provozní, resp. mandatorní výdaje. Ač se to nezdá, náklady a výdaje jdou nahoru. Energie, stavby, provozní materiál, chemie pro úpravu vody, apod. mají neustále vyšší ceny. Proto náklady nemůžeme pustit ze zřetele.
A proč neřešíme nový rozpočet města na konci starého roku? Protože se nám osvědčil tento systém. Předchází mu naplnění plánu operací s rozpočtem, což je seznam úkonů, který musíme udělat nejdříve, abychom se dopracovali k hotovému materiálu. Soupis obsahuje např. kontrolu čerpání financí, kontrolu vyúčtování dotací, sestavení čerpání dotací, závěrečný účet, apod. Nyní hospodaříme podle provizoria, protože sčítáme vše co nám zůstane, co nedočerpáme. To sečteme pro rok 2019. Má to tu výhodu, že co zbyde, takzvaně „neprožereme“, ale použijeme na investice,“ zrekapituloval J. Sobotka.
D. Palátková