Jak oživit město Vrchlabí, aneb „Restartujme naše centrum!“
Uvádíme na pravou míru, co nebylo v červnovém Pulsu uvedeno
V červnovém vydání časopisu Puls vyšel článek jako VÝZVA: „Restartujme naše centrum!“ z autorského pera Za sdružení Vrchlabí do toho! s podpisy: Lukáš Teplý, Jan Kulhánek, Martin Bartoš, Leoš Zvoníček, Ivo Farský, Jana Michlová, Jiří Jebavý, v němž uvádí výbornou myšlenku, jak oživit střed našeho města a podpořit ty, kteří chtějí takové nápady realizovat. V článku však nezaznělo vše, co bylo původně formulováno. Jinak řečeno byly dvě verze. Radní města vypracovali odpovědi na anketní otázky první verze, a já považuji za užitečné, aby si je čtenáři Pulsu přečetli.
V první verzi VÝZVY Za sdružení Vrchlabí do toho! bylo navíc několik vět. Proto je cílem tohoto článku prezentovat čtenářům vše: Citujeme z VÝZVY: „…jak zveřejnit, jakým způsobem samospráva naloží s darem dvou milionů korun, které na boj s dopady COVIDU-19 věnovala městu firma ŠKODA AUTO. Z rozhovoru s jejím šéfem Bernhardem Maierem v aktuálním (5/2020) vydání časopisu Forbes je zřejmé, že Škoda od této podpory očekává především pomoc obyvatelům města a obcí, ve kterých působí, pro obnovu jejich komunit a posílení jejich sociální soudržnosti.“ – konec citace.
V té souvislosti obdrželi členové rady města žádost o odpovědi na tři otázky od šéfredaktora časopisu Vrchlabinky Jiřího Štefka ke zpracování ankety. V souvisejícím textu J. Štefek uvádí: „Vážení členové a členko Rady města Vrchlabí, obdržel jsem dokument "Restartujme naše centrum!", který jste obdrželi od jeho autorů a který vyzývá k pomoci centru města, které se potýká s negativními dopady (nejen) doznívající pandemie koronaviru a vytrácí se z něj občanský ruch a městská pospolitost. Výzvě se budeme nejen v následujících dnech věnovat a informovat o novinkách a případných schválených opatřeních. Obracím se na vás jakožto členy rady města s žádostí o vyjádření k tomuto dokumentu:“
1) Jak vnímáte tento dokument a iniciativu jeho autorů?
2) Jsou pro vás návrhy akceptovatelné a aktivně je podpoříte? Pokud nikoliv, jaké předložíte vlastní návrhy na řešení situace?
3) ŠKODA AUTO věnovala městu Vrchlabí na boj s dopady COVID-19 dva miliony korun. Jak bude s těmito prostředky naloženo? Jaké projekty či aktivity budou z něj financovány? Kdo může navrhnout projekty určené k podpoření? Jsou ze strany dárce stanoveny nějaké podmínky či mantinely ohledně směřování pomoci a podpořených projektů?
Za sdružení Vrchlabí do toho! bylo starostou Janem Sobotkou upozorněno, že je finanční dar ŠKODA AUTO smluvně vázán, a tudíž není možné ho využít na podporu komunit a sociální soudržnosti. Proto byl následně článek, motivovaný především dvoumilionovou dotací, do červnového Pulsu korigován a J. Štefkem byla anketní otázka č. 3 vypuštěna. Radní města Vrchlabí se k původnímu znění, tedy ke třem, resp. ke dvěma otázkám ve svých odpovědích pro Vrchlabinky vyjádřili:
Jan Sobotka: Přestože se Vrchlabí do toho! snaží vyvolat ve veřejnosti dojem, že máme dva miliony od Škodovky na projekty oživení centra, pravda je jiná. Tyto peníze mají přesně stanovený účel, citace ze smlouvy: humanitární podpory nezbytných opatření v souvislosti s šířením viru COVID-19 v SO ORP Vrchlabí (5215). Vůbec nechápu, proč se představitelé tohoto politického subjektu alespoň nezeptají, jak to je. Záležitost "Restartujme naše centrum" je určitě chválihodná iniciativa, a určitě se o tom bude diskutovat na radě města i zastupitelstvu města. Myslím, že jsme všichni pro, jen záleží na tom, jak si to, kdo představuje.
Je dobře, že jde o naší společnou snahu, tj. oživení centra města. Iniciativu vítám, jen jsme mohli více diskutovat o dokumentu neboli o plánu, tak jak o něm signatáři hovoří. Normální je, že se sejdeme nad podnětem, který potom zpracujeme pro jednání rady a zastupitelstva města. Takto jsou obsahem výzvy některé věci, které neodpovídají možnostem, některé se průběžně stejně dějí, a některé jsou pro mě těžko uchopitelné. Rozhodně není pravda, že město má dva miliony Kč od Škoda Auto a.s. na zmírnění dopadů "čínské chřipky", neboli COVID-19. Je to pomoc na humanitární opatření v rámci pandemie pro správní obvod pověřené obce Vrchlabí, tedy také pro dalších 15 obcí.
Je třeba zvažovat, jestli má město podporovat podnikatelské aktivity na veřejných prostranstvích na úkor podnikatelů ve svých nebo pronajatých prostorách. Určitě město nikdy neposkytovalo veřejná prostranství s cílem na tom vydělat. Aktivity škol, neziskových organizací apod. jsou vždy bez finančních nákladů v centru města, téměř vždy je město dotuje. Jestli si dobře vzpomínám, tak zástupci Vrchlabí do toho! nepodporovali dotaci města na pivní slavnosti, vedla se o tom vášnivá diskuze.
Město rádo podporuje jakoukoliv dobrovolnou aktivitu v centru, jako jsou dětské dny, Masopust, Motorkářské požehnání, Krkonoše Amerikou, Vrchlabský kros, a další.
Snaha o oživení centra Vrchlabí nesmí být pouze v době po COVID-19, ale musí být trvalá. Město se o to dlouhodobě snaží, proto jsem za tuto aktivitu rád. Čím víc Vrchlabáků si to uvědomí, tím to pro nás všechny bude lépe. Je na nás, abychom naší "útratou" vytvořili poptávku po službách v centru a tím v něm zajistili život.
Některé návrhy jsou pro mě akceptovatelné, o jiných je třeba hovořit. Například farmářské trhy má město zajišťované soukromým subjektem. Je otázka, jestli je poptávka na rozšíření četnosti a sortimentu. Některé věci jsou jen v náznacích, je potřeba si prodiskutovat konkrétní řešení (např. cituji: Vytvořit městem sponzorované poukázky (vouchery), které lze uplatnit u malých podnikatelů se sídlem ve městě k nákupu jejich služeb nebo produktů). Je třeba si uvědomit, že vypnutí hospodářství na dva měsíce bude mít dopad do rozpočtu města, očekáváme letos snížení příjmů z daní ve výši 25 mil. Kč. Jan Sobotka
Luboš Dlabola:Jak ve své reakci uvedl pan starosta je iniciativa Restartujme naše centrum! sepsaná sdružením Vrchlabí do toho oprávněná a chvályhodná. Jenom nevím, jestli je právě nyní vhodná doba na to podnikat určité iniciativy, jestliže není vůbec jasné, co nám naše „pravokomunistická“ vláda povolí či naopak zakáže v letních měsících 2020 popř. i v dalším období. Já osobně se nebráním komunikaci s kýmkoli, kdo přijde s dobrým nápadem a jsem ochoten ho i prosazovat ve vedení města. Některé body sepsané v uvedené iniciativě dávají smysl, ale jsou tam i body pro mne naprosto nelogické, a to hlavně v současné epidemiologické situaci: venkovní sezení = předzahrádky na náměstí TGM, ale pro které restaurace nabídnout veřejný prostor školám, sdružením apod. pro kulturní aktivity - vždyť to není povolené, doplnit hlavní ulici a náměstí vodními prvky-to je zakázáno provozovat i v otevíraných aquacentrech.
Co se týká zmiňovaného finančního daru Škoda Auto, jak bylo uvedeno panem starostou, tak byl uvedený dar naprosto adresně směřován na pomoc Sociálním službám v rámci ORP a jeho přijetí bylo schváleno na 20. schůzi rady města dne 25. 3. 2020 v bodě 3. Je proto s podivem, že o tom nikdo neví, když zápisy rady města jsou naprosto dostupné! Ing. Luboš Dlabola
Milan Dejmek: Můj názor k bodu 1 je bez ohledu na výše uvedený dokument a iniciativu autorů dlouhodobě konstantní, tedy vždy pro atraktivnost a oživování nejen "Centra" našeho města a jako živnostník i radní v něm hodlám i nadále pokračovat.
Zda-li jsou pro mne zmíněné návrhy akceptovatelné a zda-li je podpořím? Myslím si, že bude nutné o nich a nejenom o nich diskutovat s místními podnikateli, občany, v různých městských komisích, RM a ZM Vrchlabí a rozhodnout, co je reálné a co naopak nelogické a nemožné. Své postřehy, náměty a myšlenky budu uplatňovat a sdělovat právě na takovýchto jednáních.
K bodu 3 jen krátká poznámka. Kdyby tvůrci tohoto dokumentu (Vrchlabí do toho), ale částečně i redakce Vrchlabinek využili možnost ověřit si z dostupných pramenů (např. zápis RM z 25. 3. 2020 bod 3) obsah darovací smlouvy a účel darů, pak by zbytečně nemuselo docházet k následným omluvám a k rušení anketních otázek. Milan Dejmek
Milena Dušková: Reaguji na žádost, která mi byla doručena o vyjádření k dokumentu „Restartujme naše centrum“, signovanou osobami za sdružení Vrchlabí do toho!
Za sebe mohu říci, že každá iniciativa ohledně oživení centra našeho města (a nejen centra), je jistě vítaná, zejména taková, která podporuje jak podnikatelské prostředí v našem městě, tak občanskou společnost. Stejně tak tedy vnímám předložený dokument „Restartujme naše centrum“. Konkrétní návrhy, bude jistě třeba dále podrobit širší diskuzi, neboť ne všechny jsou z mého pohledu zcela reálné. Poskytnout veřejný prostor ke komerčním i nekomerčním aktivitám v tomto pro všechny nelehkém období bez úplaty, by jistě nebyl problém. Jenom je vždy třeba zamyslet se nad tím, jak jednotlivé „akce“ mohou vedle sebe, či společně fungovat. Jako radní jsem vždy aktivity k oživení centra našeho města podporovala a hodlám tak činit i do budoucna. Mám také za to, že všichni kolegové radní takové aktivity a projekty k oživení nejen centra města podporují a vítají, nicméně by bylo dobře ověřit, jaký je o ně zájem.
Například ke konkrétnímu návrhu na rozšíření nabídky farmářských trhů, které se navrhují konat 2x týdně, mohu jako jejich pravidelný návštěvník uvést, že si nejsem zcela jista zájmem ze strany prodejců. Je známo, že většina z nich (pokud ne všichni) pravidelně prodávají své produkty i v jiných městech. Naše město navíc tyto trhy neorganizuje, poskytuje jim k tomu prostor.
Přestože otázka č. 3 ohledně daru Škoda Auto byla stažena, dovolím si ještě podotknout, že mezi osobami pod dokumentem „Restartujme naše centrum!“ za sdružení Vrchlabí do toho! jsou uvedeni též kolegové ze zastupitelstva města. Minimálně všem zastupitelům by měl být obsah darovací smlouvy a zejména pak účel daru znám, mělo by jim tedy být i známo, že dar není určen městu Vrchlabí, jak již ostatně uvedl pan starosta. Milena Dušková
Bedřich Hanousek: V úvodu bych chtěl uvést, že velice vítám jak samotnou VÝZVU, tak snahu o veřejnou diskuzi na téma centrum Vrchlabí. Výzvu „Restartujme naše centrum“ vnímám jako významnou pomoc dlouhodobé snaze vedení města a Radě města Vrchlabí ve snaze ochránit centrum před vývojem, který pozorujeme nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Mám na mysli vylidňování center měst na okraje v souvislosti s rozvojem bydlení v okrajových částech a rovněž s rozvojem nákupních center, což nutně vede k situacím, kdy některá historická náměstí a veřejné prostory jsou zcela umrtvena, neplní svojí původní obchodní, kulturní a společenskou funkci, náprava je velice složitá a pro města nákladná. Jsem názoru, že těmto trendům je třeba se bránit.
Myslím si, že město Vrchlabí se se svým koncepčním přístupem devastaci centra města do značné míry vyhnulo, ale určitě je celá řada úkolů, které je třeba řešit.
Jedním z nich je oživení centra Vrchlabí obchodními, občanskými a kulturními aktivitami, které jsou v návrhu autorů VÝZVY. Ne se všemi návrhy bych se dokázal ztotožnit a jsem pro podrobnější rozebrání jednotlivých návrhu s domyšlením dopadů do rozpočtu města, který není bezedný, a navíc můžeme očekávat výrazné dopady v plánovaných příjmech. Rovněž můžeme podrobně vyhodnotit možnosti využití dotace Škoda Auto, zda alespoň některé návrhy odpovídají podmínkám čerpání dotace. Jsem přesvědčen, že nikoliv.
Moje návrhy na oživení centra Vrchlabí jsou jednak krátkodobé a dlouhodobé. Vycházejí z představy velice ambiciózní a to, že se centrum stane místem atraktivním především pro místní trvale žijící obyvatele, ale i pro návštěvníky a cestovní ruch a stane se svojí výjimečností jedním z podstatných důvodů návštěvy Vrchlabí.
Atraktivní znamená / zde se v zásadě shoduji s VÝZVOU/:
-fungující obchody /zřejmě s kvalitnějším zbožím oproti nákupním centrům, trhy, restaurace, zahrádky, kancelářské prostory, úřady/
-rozšíření kulturních a sportovních akcí a občanských aktivit jako/ kolo pro život, Food festival, Pivní slavnosti, běh a další akce v parku, hudební produkce, akce Střelnice, bleší trhy, aktivity Správy Krnap, Muzea a další/
Pro to vše je třeba, zvláště v současné COVID době vytvářet příznivější podmínky i ze strany města, a proto VÝZVU podporuji.
Na druhou stranu jsem přesvědčen, že to k trvalému oživení centra nestačí.
Je třeba vytvořit podmínky pro obchodníky a zaměřit se /mimo snižování nákladů/ především na zvýšení tržeb, jak od místních obyvatel, tak tržeb z cestovního ruchu. Vrátit se k návštěvnosti města z 90 let.
A proto musíme pokračovat a neupustit od dlouhodobých záměrů města ve vytváření kvalitního veřejného prostoru a zde na štěstí máme na co navazovat/náplavka, Krkonošská ulice, náměstí Míru, obnova fasád, vánoční výzdoba, trvalé doplňování zeleně, program na kultivaci reklam, drobná architektura/. Je nutné v tom nepolevit /dokončit střední část Krkonošské ulice, prostor před Divadelním klubem, počítám do toho i oživení kina apod./ Všichni víme, jakou konkurenci v tuzemských i zahraničních městech máme.
Za důležité pokládám vytvoření kvalitní, příjemné přístupové komunikace z lokality Liščí kopec s propojením na Krkonošskou ulici, jak pro pěší, tak cyklisty. Je třeba nalákat obyvatele LK /jednoduše začlenit a přiblížit obyvatele LK centru/ na odpolední a víkendové procházky a nabídnout příjemné prostředí a kvalitní služby.
V současné situaci je však třeba se zaměřit na opatření s okamžitým efektem a méně nákladná, která zdůrazňuje VÝZVA.
Rozšířil bych to o potřebu kvalitnějšího marketingu a propagace města Vrchlabí s orientací na domácí klienty a zvýraznění stávajících předností Vrchlabí, kterých není málo /lépe je prodat/.
Je toho tedy mnoho co dle mého názoru souvisí se zajištěním trvale atraktivního, živého centra Vrchlabí. Nelze však spoléhat pouze na město, že vše zařídí a ufinancuje. Věřím, že současná těžká situace povede k větší spolupráci i podnikatelů navzájem a již nyní vím o dalších aktivitách v tomto směru. Proto jsem optimista.
Dobře se mi poslouchají věty, že „historické centrum je srdcem města a že prosperita centra úzce souvisí se službami pro místní občany i turisty apod“. Ne vždy jsem se při prezentaci těchto názorů setkal s pochopením. O to více mě těší posun názorů i některých signatářů VÝZVY.
Omlouvám se za rozvláčnost/stanovený rozsah 1000 znaků/ mého příspěvku. Pokládám to však za důležitý úkol, který se jistě nevyřeší sám a vůbec ne pouhými politickými deklaracemi. Vyžaduje trvalou pozornost a podporu odpovědných orgánů, podnikatelů i občanů. Bedřich Hanousek
Alfred Plašil: Iniciativu vítám. Každý návrh na zlepšení života v našem městě může být zajímavý a některý i použitelný. Například odpuštění poplatků za pronájem náměstí atd. Pro město Vrchlabí je prostřednictvím vlastního regionálního turistického a informačního centra, na letošní letní měsíce připraven materiál kulturního vyžití. Požádal jsem členy komise obchodu a cestovního ruchu o případné doplnění podkladů. Něco jsou věci z loňského roku, něco jsou novinky. Tento materiál by měl sloužit pro obyvatele a návštěvníky města jako jakýsi manuál jak a kde se dá v našem městě rozumně trávit volný čas. Po kompletaci bude distribuován ubytovatelům, na okolní informační centra, bude prezentován na našem turistickém portálu, ve vývěskách RTIC a na dalších místech. Věřím, že pomůže při rozhodování, zda Vrchlabí navštívit, a současně obyvatelům a návštěvníkům města, například při nepříznivém počasí, v rozhodnutí, co v našem městě dělat. Jak si může pozorný čtenář všimnout, mnoho aktivit se týká právě centra města, neboť možnost sportovního vyžití v našem městě je všeobecně známá.
Centrum města potřebuje oživit. Měla by k tomu přispět i plánovaná rekonstrukce části Krkonošské ulice před náměstím TGM. Otázkou je, zda lze k tomuto projektu příští rok přistoupit. Tuto otázku položím členům komise obchodu a cestovního ruchu. Nezpochybnitelné zatraktivnění centra by bylo vykoupeno 3 - 4 měsíčním omezením provozu, což by mohl být poslední hřebíček do rakve živnostníkům v této části města podnikajícím. Kultivace centra je plošná podpora, což je to, co by město mělo dělat a v našem případě průběžně dělá (část rekonstrukce Krkonošské ulice, náměstí Míru, opravy fasád atd.)
V dlouhodobějším horizontu pomůže centrum města oživit znovuotevření muzea Správy KRNAP v klášteře, nebo přesun Základní umělecké školy Karla Halíře do prostoru ke kinu. Mnoho rodičů své ratolesti do ZUŠ vozí a následně je odvážejí. Tu odpolední hodinku v mezidobí mohou strávit v obchůdcích, při kávě, nebo třeba jen touláním se v okolí centra. Dobré restaurace, vinárny, kavárny, cukrárny, specializované obchůdky a kultura (divadlo, kino, koncerty atd.) jsou věci, za kterými je občan ochoten si do centrální části města dojít. Jedná se přeci o úplně jinou atmosféru, než nalézáme v nákupních krabicích na okraji města.
Více spokojených návštěvníků by do našeho města měla přivézt plánovaná výstavba aquacentra, což se bezpochyby potažmo projeví i v tržbách obchodníků v našem městě. Dnes i návštěvníci kempů často hledají v místech která navštíví zajímavé restaurace a obchůdky. Touto poněkud zdlouhavou odpovědí jsem jen chtěl upozornit, že svoji koncepci máme, a že se v radě města všichni snažíme podporovat věci a projekty, které by ve svém důsledku pomohly rozvoji města a potažmo i životu v jeho centru. Alfred Plašil
Michal Vávra: Zájem veřejnosti a různých subjektů o další oživování centra Vrchlabí vnímám pozitivně. Uvažované kroky jsou ke zvážení s ohledem na ekonomiku města (příjmy a výdaje rozpočtu), reálný přínos, právní souvislosti, organizační náročnost apod.
Naopak si takřka nedovedu představit navrhované zavedení "poukázek na slevy" k nákupům ve vybraných provozovnách, které by sponzorovalo město. Stejně tak jakousi vrchlabskou slosovatelnou "účtenkovku". Něco podobného zavedl stát po spuštění EET a byla již zrušena. To by mohlo vést spíše k různým nedorozuměním a dohadům, nikoliv k užitku. Michal Vávra
„Radní města se rozhodli své odpovědi, původně zamýšlené pouze do časopisu Vrchlabinky zveřejnit také v městském časopisu Puls.
Důležité je, aby čtenář pochopil, že jsou dvě verze, že v červnovém vydání Pulsu bylo z článku Restartujme naše centrum! vypuštěno několik vět. Jedná se o to, že dvoumilionová dotace firmy ŠKODA AUTO není a nikdy nebyla určena na podporu komunitního života, ale jak vyplývá z uzavřené smlouvy je na humanitární podpory nezbytných opatření v souvislosti s šířením viru COVID-19 v SO ORP Vrchlabí (5215). Tudíž s ní město nemůže libovolně hospodařit,“ ujasnil Jan Sobotka.
Jan Sobotka