Cos dělal papeži?, Co děláš papeži?, Co uděláš papeži?
Náměstí Míru zdobí 1,5 tuny vážící socha „Trůnu“ autora Antonína Kašpara, s opěradlem ve tvaru kříže a třemi zlacenými nápisy v anglickém jazyce. Věty čtenáře vedou k zamyšlení nad osobní odpovědností každého z nás. Sám akademický sochař má osobní vazbu na Vrchlabí, jeho rodiče zde žili a pracovali několik let a odpočívali na chalupě ve Středním Lánově. Jak se socha ocitla na náměstí Míru prozradil Alfred Plašil, místostarosta Vrchlabí:
Při vernisáži děl akademického sochaře Antonína Kašpara v Morzinově zeleném zámečku mě ledasco zaujalo, ale především fotografie „Trůnu“ postaveného vedle stavení, z níž bylo zřejmé, jak je dílo monumentální. Když jsem si blíže zjistil, co vyjadřuje a znamená, stejně jako dílo “Cesta“, už nebylo daleko k myšlence umístit je právě na náměstí Míru. Několik dní jsem nechal nápad v hlavě uležet a tím víc si potvrdil, že ho zrealizuji. Antonín Kašpar, ostatně ani kolegové radní, nebyli proti, dohodli jsme přesun a „Trůn“ už na náměstí trochu provokuje, určitě vzbuzuje zájem, a především přiměje k zamyšlení. Přivede do místa další lidi, kteří budou diskutovat. Právě jako vodítko k diskusi jsou vedle „Trůnu“ umístěny vztahové popisky, i když za mě bych nechal divákovi více prostoru k fantazii.
Domnívám se, že nápad využít prostranství náměstí Míru k představení díla umělce, čímž je plocha oživena a tím zvyšuje atraktivitu místa, není od věci. Po dokončení rekonstrukce se o náměstí hodně hovořilo, nechť je opět v zorném úhlu pohledu našich spoluobčanů i návštěvníků. Však se sami zajděte podívat, socha je pro město zapůjčená a bude instalovaná do konce října 2020,“ pozval Alfred Plašil.
Dáša Palátková
Sochy-objekty Antonína Kašpara plné tajemství vzbuzují dojem, že se vynořily sami z hlubiny času jako zahlédnutá znamení toho, co, byť stále zapomínáno, určuje naše způsoby a možnosti porozumění světu, v němž pobýváme.
Relativně často se v Kašparově tvorbě objevuje motiv lodě. Připomeňme, že lodí byla i archa Noemova, která provždy symbolizuje záchranu veškerého stvoření. S lodí je spojen I život rybářů-apoštolů. Loď tedy značí život i jeho změnu, konec i počátek, které jsou stále hlubokým tajemstvím.
V řadě sochařských objektů Antonína Kašpara se také objevuje tvar kříže, tedy útvar každému v našem kulturním prostoru dobře známý. Ozývá se v něm obecně otázka po lidském údělu, otázka po přijetí či odmítnutí bližního, po síle lidského kontaktu a blízkosti. Ivan Neumann
Antonín Kašpar žije v Čisovicích poblíž Mníšku pod Brdy.