Pomoc Ukrajině probíhá intenzivně a koordinovaně
Základním pilířem v České republice je dobře zavedený a koordinovaný systém pomoci.
Téma rezonující, k němuž starosta Jan Sobotka aktuálně doplňuje: „Základním pilířem v České republice je dobře zavedený a koordinovaný systém pomoci.
Město Vrchlabí postupuje v souladu s Královéhradeckým krajem a Integrovaným záchranným systémem ČR tak, jak je stanoveno ze státu přes kraje na jednotlivá města. Vykonává a dělá, co dělat má. A tím je dalším silným subjektem vedle aktivit neziskových organizací, spolků, charit apod.
Podle aktuálního čísla bylo ve Vrchlabí a jeho blízkém okolí, včetně Špindlerova Mlýna (hotelu Janošík, Edenu v Herlíkovicích, na Kukačce apod.), ubytováno v polovině dubna cca 736 Ukrajinců. Jedná se o místo s druhým největším počtem lidí na obyvatele v Královéhradeckém kraji, tedy po Hradci Králové druhé nejpočetnější místo s Ukrajinci. (poznámka: nejčerstvější počty jsou denně veřejně dostupné na: https://www.mvcr.cz/clanek/informativni-pocty-obyvatel-v-obcich.aspx) . Je jasné, že s takovým číslem už byla odvedena hromada práce. Veřejné poděkování za ni patří Evě Mikšíkové, Jarce Tauchmanové a Martině Lukáškové.
Spolu s vysokým počtem ubytovaných uprchlíků registrujeme přicházející problémy v oblasti sociální, zdravotnictví, i ve školství. Abychom předešli kolapsu, a aby se naši lidé nedostali do krizové situace při své práci a v péči o naše lidi, řešili jsme, co a jak dál. A podařilo se to skvěle. Hledali jsme místo, kam bychom umístili koordinátory centra pomoci, a vyšla nám vstříc firma Tourway. Nabídla prostor v IT centru, k využití zdarma. A tak vzniklo Kontaktní informační centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v pasáži IT centra, v němž jsou k dispozici dvě osoby a kam má veřejnost běžně přístup. Poděkování za mimořádně vstřícné gesto patří rodině Bäumlových.“
Kontaktní informační centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny
Je určeno uprchlíkům z Ukrajiny a těm, kdo jim v jejich nelehké situaci pomáhají.
Místo najdete v prostorách IT centra, v přízemí u eskalátorů vedle trafiky.
Každý pracovní den od 9 do 12 hodin je zde k dispozici koordinátorka, která poskytne informace o možnostech finanční a materiální pomoci, školní docházce, zdravotní péči a dalších podmínkách pobytu válečných uprchlíků ve Vrchlabí.
Informační centrum úzce spolupracuje s úřadem práce a neziskovými organizacemi ve městě. Osobám, které jsou v danou chvíli zcela bez prostředků, zde může být poskytnuta hmotná pomoc formou přídělů z potravinové banky a základních hygienických balíčků. Dále je zde možné nabídnout materiální a jinou pomoc ze strany místních občanů a právnických osob. Mimo pracovní dobu informačního centra lze neodkladné záležitosti zařídit na sociálním odboru městského úřadu (budova Radnice čp. 8, 2. patro).
Informace zpracované Ing. Pavlem Řehákem, tajemníkem MěÚ Vrchlabí naleznete i v ukrajinštině na webu: www.muvrchlabi.cz . Kontakty: telefon +420 732 276 834, mail: ukrajina@muvrchlabi.cz
Pravidla čerpání Fondu pomoci pro válečné uprchlíky
S poskytováním všestranné pomoci uprchlíkům souvisí Fond pomoci, jehož pravidla čerpání stanovila a upřesnila rada města. Naleznete na: www.muvrchlabi.cz
K tématu Jan Sobotka upřesnil: „Rada města rozhodla, že finanční prostředky z Fondu nemohou čerpat fyzické osoby. Finance poskytuje právnickým osobám. Fond nebude a nechce poskytovat prostředky např. na vybavení domácnosti. Pokud se postupem času ukáže, že v pravidlech čerpání něco chybí, budeme operativně doplňovat. Mimo jiné jsme schválili první položku ve výši 2000 Kč na jednoho žáka. Škola nakoupí pomůcky a žákovi tento spotřební materiál půjčí, aby se mohl co nejdříve začít učit. Stejně tak jsme řešili systém a jízdenky na hromadnou dopravu do školního zařízení.“
Žadatelem o příspěvek z fondu může být právnická osoba poskytující služby na území města Vrchlabí, zejména neziskové a příspěvkové organizace.
Čerpat z fondu lze zejména na účely: příspěvek do potravinové banky, poskytnutí základních hygienických potřeb uprchlíkům, úhrada stravného ve školních jídelnách ukrajinským dětem, úplata za vzdělávání v mateřských školách, mzdové náklady asistentů působících ve školách s ukrajinskými dětmi, pokud nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, nákup školních pomůcek pro ukrajinské žáky, náklady za dopravu žáků do škol hromadnou dopravou, výuka češtiny, tlumočnické a překladatelské služby spojené s pomocí uprchlíkům.
V případě, že žadatel není příspěvkovou organizací města, bude příspěvek poskytnut formou dotace v režimu „de minimis“. Poskytnutí příspěvku z fondu na základě předložených pokladů schvaluje rada města.
Z podkladů Ing. Pavla Řeháka
„Zdražují energie, potraviny, roste inflace. Staráme se o Ukrajince v míře nutné. Musíme a chceme jim zajistit vše, na co mají právo. Školství, základní sociální oblast a nutné zdravotnictví stejně tak. Poskytujeme, co máme a můžeme. Ovšem nenabídli jsme jim zatím volné byty. Ti Ukrajinci, kteří se rozhodnou zde zůstat a integrují se do naší společnosti mohou v budoucnu získat i nájemní bydlení v městských bytech na základě nájemních smluv. Doufejme, že až okupace pomine, ti, kteří mají na Ukrajině pozemky, mají silný vztah k půdě a nechtějí rodnou hroudu opustit se vrátí domů,“ uzavřel téma Jan Sobotka.
Dáša Palátková