
Příběh známý po celém světě zviditelní Vrchlabí
„Některé lidské osudy nesmí být zapomenuty. Rád bych připomenul, že díky pánům Vladimíru Jindrovi a Jakubu Kašparovi ožil jeden tragický příběh především v našem městě,“ uvedl Jan Sobotka téma Němce Viktora Kuglera, rodáka z Vrchlabí, který během 2. sv. války pomáhal ukrývat mladičkou Anne Frankovou s rodinou. „Jsem rád, že jsou mezi námi lidé ochotní postupně odkrývat zajímavé skutečnosti. Patří jim poděkování.“
„V současné době už je na domu čp. 150 umístěna pamětní deska. Je vrchlabským završením připomenutí památky a navazuje na iniciativy, při níž spojili síly lidé ze Správy KRNAP a Krkonošského muzea a Města Vrchlabí, KD Střelnice a spolku SEM Přátelé Herlíkovic. Jak bylo již uvedeno, součástí připomínek na Viktora Kuglera ve Vrchlabí bylo červnové představení „Hlas Anny Frankové“ v podání souboru Spitfire Company v KD Střelnice a výstava „Nechte mě být, jaká jsem“ v Krkonošském muzeu.
Na základě deníku Anny Frankové, resp. vydané knihy, je příběh populární po celém světě. Nově instalovaná pamětní deska v Krkonošské ulici bude už napořád připomínat hrdinský čin muže, který v tom válečném marastu nezapomněl na druhé.
Příběh přispěje svým střípkem k další popularizaci Vrchlabí. A Město se rádo spolupodílí na uchování připomínky důležitých dějin pro další generace. Je možná trochu škoda, že jsme tragický příběh neznali dříve, je dobře, že o něm dostatečně dobře víme dnes,“ uzavřel Jan Sobotka.
Jan Sobotka - starosta