
Vrchlabí postaví krytý bazén, spolkne 190 milionů. Jak bude vypadat?
Zastupitelé Vrchlabí odsouhlasili, že město vybuduje krytý bazén. Postaví ho na zelené louce v areálu Vejsplachy u rybníku Kačák, který slouží jako letní přírodní vodní plocha. Investice se šplhá ke 190 milionům korun. Jeho součástí budou čtyřdráhový plavecký bazén, cvičný bazén, relaxační bazén, vnitřní i venkovní vířivky, šedesátimetrový tobogán, skluzavky nebo parní kabiny.
V příštím roce vybudovat infrastrukturu za 38 milionů korun, v letech 2021 a 2022 krytý bazén za 152 milionů. Následně ještě přistavět, ale už přes případného soukromého investora, wellness centrum. Takový je plán vrchlabské radnice pro realizaci aquacentra. „Nechceme být pouze údržbáři města a investice používat jen do oprav. Chceme také něco vybudovat a uvést do života projekt, který město posune,“ řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka.
Nutno doplnit, že vedení města přistupuje k celé věci velmi zodpovědně a systematicky, proto k celé záležitosti shromáždilo obrovské množství materiálů. Městem byla zpracována důvodová zpráva důkladně popisující stav a financování. Z ní je nedůležitější stručný rozpočtový výhled do roku 2024, což je s přesahem do dalšího volebního období. Z ní je zřejmé, až bude bazén postaven, kdy se finance městské pokladny vrátí do původního stavu a bude jich dostatek na další investice.K celé záležitosti Jan Sobotka, dále podrobně popsal.„Ano, přípravě podkladů pro zastupitele jsme věnovali maximum úsilí, byly vyčerpávající, reálné, všeříkající. V tuto chvíli jdeme naplno k vytčenému cíli. Zastavit naše konečné rozhodnutí už může pouze neúměrně vysoká investice, tzn. enormní navýšení ceny stavebních prací. Odborník nám zpracoval obsáhlou provozně ekonomickou analýzu bazénu. Posoudil projektovou dokumentaci, namodeloval možnosti návštěvnosti, vstupné, náklady, ve třech variantách vyhodnotil prosperitu a provoz, reálné provozní výdaje, počty zaměstnanců, aj. Otázka nestála tak, jestli si můžeme stavbu areálu dovolit, nebo jestli na to máme peníze. Otázka byla, jestli si stanovíme bazén jako prioritu, tak to určitě zvládneme, ale musíme si uvědomit, že některé další investiční akce musíme na pár let omezit. Podle výpočtů je zřejmé, že omezení investičních akcí bude v čase výstavby v letech 2020 až 2022, ale v letech 2023/24 se náš rozpočet opět vrátí do původních čísel. Tzn. není před námi omezení na desítky let dopředu, ale na období výstavby. Zdůrazňuji, že Město má už v současné době vytvořené dostatečné finanční zdroje. T.č. máme na účelovém fondu uloženo 65 milionů korun, koncem roku to bude 70 milionů korun. Tzn. že máme polovinu investic na bazén našetřenu, a tudíž dostatečné množství vlastních zdrojů, abychom si nemuseli půjčovat. Žádný úvěr nepotřebujeme, maximálně sáhneme do kontokorentu, se kterým pracujeme průběžně.“
Alternativy zlevňující stavbu i provoz
„Důvodová zpráva hovoří o určitých pozitivních předpokladech, kterými jsou rezervy,“ nastínil související téma J. Sobotka. „Pokud se je podaří naplnit, vylepšíme ekonomiku stavby bazénu. Budeme jednat o možné dotaci od Národní sportovní agentury na bazén a plavání. Jednáme o tzv. energocentru, tzn. že můžeme vysoutěžit dodavatele, který by zaplatil kotelnu a kogenerační jednotku. Voda bude odebírána ne z vodovodního řadu, ale z podzemních vodních zdrojů. Dva nové vrty potvrdily, že v určených místech je podzemní voda. Tak můžeme podstatně snížit náklady. Dá se říci, že touto taktikou můžeme do jisté míry snížit nárůst ceny stavebních prací. Pracujeme s nezkresleným rozpočtem města, s jeho „pesimistickou“ variantou, která není iluzí příjmů,“ uzavřel výčet argumentů J. Sobotka.
D. Palátková